Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi
poniedziałek, 27 listopada 2017
"Apokalipsis w Hohensalza, zapadające się miasto".

to tytuł powieści kryminalnej, której autorką jest inowrocławianka Katarzyna Podczaska - dr historii , historii sztuki, miłośniczka Kujaw i autorka ponad 40 publikacji na temat zabytków, folkloru i historii tych terenów. Akcja powieści rozgrywa się w 1909 roku w Inowrocławiu. Pruski komisarz tropi seryjnego mordercę. Oprócz wątku kryminalnego, w powieści ujęte zostały autentyczne wydarzenia mające miejsce w Inowrocławiu na początku XX wieku. Znajdziemy w niej prawdziwe budynki, ulice i miejsca. Książka już została wydana a jej promocja odbyła się 24 listopada. Znany dziennikarz, satyryk i poeta Zdzisław Pruss bardzo pozytywnie zrecenzował powieść Katarzyny Podczaskiej: „ inne polskie miasta będą mogły zazdrościć Inowrocławiowi tak interesującego literackiego wizerunku z historią w tle…. A może w roli głównej?”

Warto przeczytać.

poniedziałek, 28 czerwca 2010
"Na kujawską nutę" czyli Benasowe pogwarki

"Na kujawską nutę" czyli Benasowe pogwarki - Henryk Lewicki

Zamieszczane przez trzy lata (1999 - 2002 r.) na łamach inowrocławskiej mutacji "Gazety Pomorskiej" felietony gwarowe w cyklu: "Na kujawską nutę", wywołały nadspodziewanie duże zainteresowanie i to nie tylko u starszych czytelników, pamiętających czasy, kiedy to zarówno w większości inowrocławskich domów, na ulicach miasta, a już w szczególności we wsiach i miasteczkach powiatu, dominowała dziś zapomniana gwara Kujaw zachodnich, różniąca się w sposób znaczny od mowy ludzi wschodniej części tego regionu.

Inowrocław DZIEJE - ZABYTKI - OKOLICE - LEGENDY

Inowrocław DZIEJE - ZABYTKI - OKOLICE - LEGENDY - Janina Sikorska

Autorka prowadzi czytelnika przez wieki przedstawiając dzieje Inowrocławia i okolic, począwszy od chwili powstania, aż po dzień dzisiejszy. Prezentuje dane z dziedziny przemysłu, rzemiosła, handlu i usług przyprawiając je ciekawostkami i legendami z życia ludzi na Kujawach Zachodnich. Integralnie z treścią jest połączona duża ilość zamieszczonych ilustracji.
Całość współgra ze sobą pozwalając na spędzenie wielu miłych chwil z tą książką w ręku.

"INOWROCŁAW I KUJAWY. PRZEWODNIK"

"INOWROCŁAW I KUJAWY. PRZEWODNIK" - Alfred Krysiak

Przewodnik "Inowrocław i Kujawy" jest kierowany do szerokiego kręgu czytelników, turystów i krajoznawców. Został opracowany tak, by prowadzić po różnych trasach i zapoznawać wszechstronnie z historią, kultura i architekturą, walorami estetycznymi poszczególnych obiektów czy miejscowości.

Trasy miejskie pomyślane są jako 3-4 godzinne spacery. Pozostałe trasy - piesze, rowerowe i samochodowe - obejmują niemalże całe Kujawy z ciekawą historią, architekturą i przyrodą. rzetelne i szczegółowe opisy przebiegu tras pozwolą zwiedzić miasto i okolice bez uciekania się do jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz lub innych źródeł. Pozycja "Inowrocław i Kujawy" to niezwykle praktyczny przewodnik w foliowej obwolucie, o dogodnym formacie - idealnym, aby służyć pomocą w każdej wędrówce po ziemi kujawskiej.

"Po prostu Inowrocław"

"Po prostu Inowrocław"- Barbara Kasińska, Edmund Mikołajczak, Piotr Stachanowski


Publikacja ta przybliża przeszłość poprzez informacje na temat wszystkich ulic, placów i skwerów, a ponadto, dzięki licznym, niekiedy po raz pierwszy publikowanym fotografiom oraz dziełom sztuki, pokazuje Inowrocław w różnych okresach jego dziejów. Stanowi swoiste połączenie albumu z pracą o charakterze dokumentacyjnym. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza próba opracowania tematu związanego z inowrocławska toponomastyką.

sobota, 26 czerwca 2010
"Inowrocław w Polsce Ludowej"

Współautorzy publikacji: Tomasz Krzemiński, Tomasz Łaszkiewicz – redaktor prowadzący.

Książka „Inowrocław w Polsce Ludowej” to zbiór referatów, które wygłoszone zostały podczas zorganizowanej konferencji naukowej pod takim samym tytułem, w grudniu 2007 r. w ratuszu, przez inowrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Stanowi ważny przyczynek do stworzenia rozprawy naukowej poświęconej naszemu miastu w okresie Polski Ludowej.

 
1 , 2