Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
poniedziałek, 28 czerwca 2010
"Na kujawską nutę" czyli Benasowe pogwarki

"Na kujawską nutę" czyli Benasowe pogwarki - Henryk Lewicki

Zamieszczane przez trzy lata (1999 - 2002 r.) na łamach inowrocławskiej mutacji "Gazety Pomorskiej" felietony gwarowe w cyklu: "Na kujawską nutę", wywołały nadspodziewanie duże zainteresowanie i to nie tylko u starszych czytelników, pamiętających czasy, kiedy to zarówno w większości inowrocławskich domów, na ulicach miasta, a już w szczególności we wsiach i miasteczkach powiatu, dominowała dziś zapomniana gwara Kujaw zachodnich, różniąca się w sposób znaczny od mowy ludzi wschodniej części tego regionu.

Inowrocław DZIEJE - ZABYTKI - OKOLICE - LEGENDY

Inowrocław DZIEJE - ZABYTKI - OKOLICE - LEGENDY - Janina Sikorska

Autorka prowadzi czytelnika przez wieki przedstawiając dzieje Inowrocławia i okolic, począwszy od chwili powstania, aż po dzień dzisiejszy. Prezentuje dane z dziedziny przemysłu, rzemiosła, handlu i usług przyprawiając je ciekawostkami i legendami z życia ludzi na Kujawach Zachodnich. Integralnie z treścią jest połączona duża ilość zamieszczonych ilustracji.
Całość współgra ze sobą pozwalając na spędzenie wielu miłych chwil z tą książką w ręku.

"INOWROCŁAW I KUJAWY. PRZEWODNIK"

"INOWROCŁAW I KUJAWY. PRZEWODNIK" - Alfred Krysiak

Przewodnik "Inowrocław i Kujawy" jest kierowany do szerokiego kręgu czytelników, turystów i krajoznawców. Został opracowany tak, by prowadzić po różnych trasach i zapoznawać wszechstronnie z historią, kultura i architekturą, walorami estetycznymi poszczególnych obiektów czy miejscowości.

Trasy miejskie pomyślane są jako 3-4 godzinne spacery. Pozostałe trasy - piesze, rowerowe i samochodowe - obejmują niemalże całe Kujawy z ciekawą historią, architekturą i przyrodą. rzetelne i szczegółowe opisy przebiegu tras pozwolą zwiedzić miasto i okolice bez uciekania się do jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz lub innych źródeł. Pozycja "Inowrocław i Kujawy" to niezwykle praktyczny przewodnik w foliowej obwolucie, o dogodnym formacie - idealnym, aby służyć pomocą w każdej wędrówce po ziemi kujawskiej.

"Po prostu Inowrocław"

"Po prostu Inowrocław"- Barbara Kasińska, Edmund Mikołajczak, Piotr Stachanowski


Publikacja ta przybliża przeszłość poprzez informacje na temat wszystkich ulic, placów i skwerów, a ponadto, dzięki licznym, niekiedy po raz pierwszy publikowanym fotografiom oraz dziełom sztuki, pokazuje Inowrocław w różnych okresach jego dziejów. Stanowi swoiste połączenie albumu z pracą o charakterze dokumentacyjnym. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza próba opracowania tematu związanego z inowrocławska toponomastyką.

sobota, 26 czerwca 2010
"Inowrocław w Polsce Ludowej"

Współautorzy publikacji: Tomasz Krzemiński, Tomasz Łaszkiewicz – redaktor prowadzący.

Książka „Inowrocław w Polsce Ludowej” to zbiór referatów, które wygłoszone zostały podczas zorganizowanej konferencji naukowej pod takim samym tytułem, w grudniu 2007 r. w ratuszu, przez inowrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Stanowi ważny przyczynek do stworzenia rozprawy naukowej poświęconej naszemu miastu w okresie Polski Ludowej.

Leszek Książę Inowrocławski 1274/1275 - po 27 kwietnia 1339 - Śliwiński Błażej

 
1 , 2