Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
| < Listopad 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Tagi
czwartek, 04 października 2018
Upamiętniająca ławeczka

W styczniu 2016 roku zmarł miłośnik przyrody, kierownik Zakładu Zieleni i Schroniska dla Zwierząt, który z sercem i poświęceniem dbał o zieleń miejską i o piękno Parku Solankowego, Grzegorz Kruk. Ku jego pamięci  w lipcu tego roku w Parku Solankowym przy stawie ustawiono ławeczkę - "Krukówkę".

środa, 02 sierpnia 2017
Jędruś zginął w czasie Powstania Warszawskiego

"Jędruś" czyli Andrzej Szwajkert urodził się w 1933 roku w Inowrocławiu. Razem ze starszym bratem i mamą wyjechał w 1939 roku do Warszawy. Wcześniej do Warszawy uciekł ojciec Jędrka, bo miał być aresztowany wraz z  innymi przedstawicielami inowrocławskiej inteligencji. W stolicy Andrzej Szwajkert został członkiem Szarych Szeregów. W czasie powstania pomagał przy budowaniu barykad, roznoszeniu poczty, zdobywaniu jedzenia dla powstańców.  We wrześniu 1944 roku zginął niedaleko miejsca zamieszkania od ran odniesionych od odłamków pocisku wystrzelonego przez czołg. Miał 11 lat. Pochowany został na kwa­te­rze batalionu "Zośka" na Powązkach Wojskowych.

Wczoraj została odsłonięta pamiątkowa tablica na murze kamienicy przy Solankowej 8, gdzie mieszkali Szwajkertowie.


środa, 07 grudnia 2016
Paszporty "Polityki" 2016 wśród nominowanych jest

trzech młodych reżyserów. Wśród nich nominację otrzymał pochodzący z Inowrocławia reżyser filmu "Zjednoczone Stany Miłości" Tomasz Wasilewski. Oryginalny młody twórca. Urodził się w Toruniu, ale dzieciństwo i młode lata spędził w Inowrocławiu. Tu chodził do szkoły podstawowej, tu uczęszczał do  I LO im. Jana Kasprowicza.

W naszym mieście 27 lipca odbyła się uroczysta premiera filmu "Zjednoczone Stany Miłości" z udziałem twórców. 

Tomasz Wasilewski udzielając wywiadów często wspomina nasze miasto. 

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,48722,21082221,rezyser-z-inowroclawia-nominowany-do-paszportu-polityki.html

Gratulujemy nominacji i życzymy wszelkiej pomyślności.

niedziela, 25 września 2016
Tomasz Wasilewski i jego film na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Wczoraj zakończył się kilkudniowy Festiwal Filmowy w Gdyni.Po godzinie 22.00 TV rozpoczęła jego retransmisję. Oglądałam, bo lubię polskie filmy.  

Na festiwalu najwięcej statuetek otrzymał film młodego reżysera pochodzącego z Inowrocławia Tomasza Wasilewskiego "Zjednoczone Stany Miłości". W Inowrocławiu odbył przedpremierowy pokaz filmu, który poprzedziło spotkanie z reżyserem i aktorami. 

Oto nagrody:

Reżyseria: Tomasz Wasilewski

Drugoplanowa rola kobieca: Dorota Kolak

Drugoplanowa rola męska: Łukasz Simlat

Kostiumy: Monika Kaleta

Montaż: Beata Walentowska

Gratulacje !

10:24, solankino , Ludzie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 lipca 2016
Przedpremierowy pokaz filmu "Zjednoczone Stany Miłości" w reżyserii Tomasz Wasilewskiego

Przedpremierowy pokaz filmu odbył się 27 lipca w Teatrze Miejskim. Pokaz filmu poprzedziło 40. minutowe spotkanie z reżyserem Tomaszem Wasilewskim  i aktorami grającymi w tym filmie: Magdaleną Cielecką, Dorotą Kolak, Martą Nieradkiewicz,  Łukaszem Simlatem. Spotkanie poprowadził znany krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.To dramat pokazujący pragnienia kobiet na początku lat 90. Niektóre obrazy, miejsca, pochodzą z tego miasta. Rzeczywistość przedstawiona w filmie jest prawdziwa, taką pamięta młody reżyser. Inowrocław był inspiracją do powstania tego filmu.  Film ma już zapewnioną dystrybucję  w 30. krajach świata i jak powiedział Łukasz Maciejewski jest jednym z najbardziej utytułowanych międzynarodowo filmów polskich z ostatnich lat. 

Pochodzący z Inowrocławia Tomasz Wasilewski otrzymał na BERLINALE  Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz właśnie do tego filmu. Od 29 lipca film zostanie wyświetlany w polskich kinach. Niżej pod linkami rozmowa z reżyserem oraz relacja radia PiK.

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.radiopik.pl/6,46018,premiera-zjednoczonych-stanow-milosci-w-inowrocl

 

http://wyborcza.pl/7,101707,20457219,tomasz-wasilewski-o-filmie-bdquo-stany-zjednoczone-milosci-rdquo.html?disableRedirects=true

czwartek, 21 lipca 2016
Uroczysta premiera filmu " Zjednoczone Stany Miłości" z udziałem twórców

Zjednoczone Stany Miłości to film Tomasza Wasilewskiego, który jest zarazem autorem scenariusza. To za ten scenariusz Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na BERLINALE.  27 lipca o godzinie 20.00 w Teatrze Miejskim rozpocznie się uroczysta premiera filmu z udziałem reżysera Tomasza Wasilewskiego i aktorów : Magdaleny Cieleckiej, Łukasza Simlata, Doroty Kolak, Marty Nieradkiewicz, Tomasza Tyndyka.

Przypomnę, że ten młody zdolny reżyser i scenarzysta dzieciństwo i młode lata spędził w Inowrocławiu. W naszym mieście chodził do I LO im. J.Kasprowicza.

Spotkanie z twórcami filmu poprowadzi krytyk filmowy i teatralny, a także wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi oraz członek Europejskiej Akademii Filmowej Łukasz Maciejewski. Znamy go z autorskich spotkań w Saloniku Literacko-Artystycznym.

Na uroczystą premierę filmu obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać w KCK.

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8