Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi
środa, 07 listopada 2018
Niepodległość słowem i obrazem

To tytuł wystawy zorganizowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Idee wolności  i niepodległości zobaczymy w  utworach  znanych pisarzy i poetów oraz  na obrazach malarzy.

Otwarcie wystawy nastąpi 8 listopada  o godzinie 11.

Miejsce wystawy: Salonik Literacko-Artystyczny. 

środa, 11 kwietnia 2018
50 prac Zdzisława Beksińskiego w jednym miejscu

Dzięki staraniom KCK będziemy mieć możliwość poznania twórczości Zdzisława Beksińskiego. W dniach 11 i 12 maja w godzinach od 10.00 do 20.00 w Teatrze Miejskim będziemy mogli zobaczyć 50 prac artysty.

Wstęp na wystawę wolny.

"Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala ?wniknąć? w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Dopełnieniem wystawy będą filmy z prywatnych archiwów artysty przybliżające życie i drogę twórczą Beksińskiego, a ponadto mapping. Przez cały czas trwania wystawy obecni będą opiekunowie z Fundacji Beksiński".? - czytamy na stronie KCK.

http://www.kck.inowroclaw.pl/2-art/1156-wystawa-beksinski-nieznany-11-12-maja.html?

Trochę czytałam o Z.Beksińskim, byłam też na filmie "Ostatnia rodzina", na wystawę również się wybieram.

wtorek, 07 marca 2017
Kanadyjska Arktyka tętniąca życiem

to temat wystawy fotograficznej, która dziś została otwarta w Pijalni Wód -Palmiarni. Gośćmi byli: Jeremy Wallace przedstawiciel ambasady kanadyjskiej w Polsce, Jan Rulewski -senator a jednocześnie sprawca dzisiejszego wydarzenia, Ryszard Brejza - prezydent Inowrocławia.

Wystawa zorganizowana została z okazji 150 - lecia powstania Kanady. W roku 1867 cztery kolonie wchodzące w skład  Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady i powołały państwo - Kanadę. Stopniowo Kanada uniezależniała się od Wielkiej Brytanii, ale dopiero w 1982 roku  dzięki uchwalonej Ustawie o Kanadzie przestała być zależna od brytyjskiego parlamentu. Głową państwa jest królowa Elżbieta II.

Milion Kanadyjczyków jest polskiego pochodzenia.  W okresie stanu wojennego Kanada przyjęła wielu solidarnościowych Polaków.

Kanada należy do państw arktycznych i pod przewodnictwem Kanady w 1996 roku powstała Rada Arktyczna, której celem jest promowanie działań na rzecz rozwoju gospodarki, środowiska oraz społeczeństwa. Oprócz Kanady do Państw Arktycznych należą: Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Rosja, Szwecja, Stany Zjednoczone.

W 2013 roku Kanada ponownie przejęła przewodnictwo w Radzie Arktycznej na dwa lata. Radę Arktyczną powołali mieszkańcy Północy a więc chodzi o to by interesy mieszkańców Arktyki były nadrzędne. W otwartej dziś wystawie fotografii zobaczymy Arktykę tętniącą życiem. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Od lewej: prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, Przedstawiciel Ambasady Kanadyjskiej Jeremy Wallace - radca ds.politycznych, senator Jan Rulewski, przewodniczący Rady Miasta.

 


Rzeźbiarka Lucy Tasseor z Arviat (1934-2012) należała do najwybitniejszych artystów. Znana z topornych rzeźb przedstawiających matki z dziećmi i całe rodziny.

 

Panorama Kugluktuk

Polscy spadochroniarze w Kanadzie Ośmiu polskich spadochroniarzy z 6.Brygady Powietrznodesantowej przez trzy tygodnie przemierzało arktyczne rejony Kanady podczas ćwiczeń w 2013 roku.Każdego dnia spadochroniarze pokonywali na skuterach śnieżnych około 100 kilometrów. Wyruszali wczesnym rankiem a wracali tuz przed nocą.

Patrol na skuterach śnieżnych podczas ćwiczeń.

Umieszczenie zbiornika na osady. Autor zdjęcia brał udział w kanadyjskiej wyprawie badawczej. Zbiornik osadowy służy do mierzenia ilości tonących cząstek organicznych i nieorganicznych w oceanach.

Wielka białorybica. Dzieci inuickie ze złowiona rybą z rodziny łososiowatych. Ta ryba występuje w wodach Alaski i Kanady.

Nurkowanie w morzu pod lodem arktycznym

Woły piżmowe. Stado wołów formuje krąg, w środku którego chronione są młode i stare zwierzęta przed atakiem drapieżników.

Zorza polarna nad Yellowknite, Terytoria Północno-Zachodnie. Zorza polarna to zderzenie naładowanych elektrycznie cząstek ze słońca wchodzących w ziemską atmosferę. Światła zorzy występują w wielu kolorach, ale najczęściej występuje kolor jasnozielony i różowy. Zorza występuje w wielu formach: chmury, serpentyny, łuki, promienie, falujące kurtyny.

 Sezon gór lodowych, Wybrzeże Labradoru. Góry lodowe z wód słodkich unoszą się na słonej i gęstszej wodzie oceanów. W 2013 roku wybrzeżem Labradoru spłynęło znacznie więcej gór lodowych niż w latach poprzednich.Główne skupisko lodowców jest przy miejscowości  St.Anthony i dalej na północ. Załoga lodołamacza zrobiła kilka zdjęć z ogromnej góry.

Kwiaty tundry blisko brzegu Oceanu Arktycznego. Rośliny w tym regionie w okresie lata to małe krzewy, trawy, mech, porosty, kwiaty, jagody, karłowate sosny.

Szczeniak husky raczy się posiłkiem

Największe lądowe wszystkożerne zwierzę świata, niedźwiedź polarny przeskakuje z jednej kry na drugą w ciepły lipcowy dzień.

Kontakt z rodziną w czasie misji na morzu za pomocą telefonu satelitarnego

Dorosły mors wygrzewa się na słońcu.

Śmigłowiec Kanadyjskiej Straży Przybrzeżnej. Około 7 milionów Kanadyjczyków zamieszkuje obszary przybrzeżne w małych społecznościach, które żyją z zasobów mórz i oceanów. Trzeba ich chronić i służyć im.

Statek St-Laurent nazwany tak na cześć 12. premiera Kanady jest największym lodołamaczem i okrętem Kanadyjskiej Straży Przybrzeżnej.

Miasteczko Resolute ( liczba mieszkańców 230) 600 kilometrów na północ od koła podbiegunowego. Do miasteczka przybywają naukowcy z całego świata aby badać ocean, klimat i ziemię.


sobota, 14 maja 2016
Fotorelacja z wystawy motyli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obejrzałam tą niedużą wystawę i żal mi tych motyli :( I tych żywych, które mają ograniczony ruch i eksponatów w gablotach też.

czwartek, 05 maja 2016
Przyfruną motyle ;)

14 i 15 maja w Skwerze Handlowym przy ulicy 800-lecia będziemy mogli podziwiać różne okazy egzotycznych motyli. 

Wystawa czynna będzie w godzinach: 9.00-19.00, a wstęp bezpłatny.

20:57, solankino , Wystawy
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 lutego 2016
Obrazy sznurkiem malowane

możemy zobaczyć już w piątek. Biblioteka Miejska zaprasza do Saloniku Literacko-Artystycznego na godzinę 12.00 na wernisaż wystawy mistrzyni tkactwa artystycznego pani Jolanty Surmy ze Złotowa. 

12:40, solankino , Wystawy
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3