Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi
czwartek, 05 października 2017
"Święto pieczonego ziemniaka" i rajd rowerowy

 bibliotekarzy i sympatyków książki. Rajd odbędzie się 7 października ( sobota ) o godzinie 8.45. Oprócz wspomnianego ziemniaka ;) uczestnicy zwiedzą piękny  barokowy zespół klasztorny w Markowicach. Chętni mogą zapisać się w Bibliotece Miejskiej przy ul. Kilińskiego 16. 


wtorek, 15 sierpnia 2017
Dwa w jednym

Dziś obchodzimy dwa święta. Katolickie Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazwane też Świętem Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego. Pierwsze z nich należy do świąt nakazanych,  dlatego ksiądz w ogłoszeniach niedzielnych powiedział, że we wtorkowym Święcie obecność obowiązkowa. Prawda o wniebowzięciu Matki Boskiej znana była w Kościele od samego początku, jednak dopiero w 1950 roku ogłoszono ją uroczyście. Od V wieku kult wniebowzięcia Matki Boskiej jest żywy.


Drugie z dzisiejszych świąt związane jest z bitwą z roku 1920. Wojska polskie w toczącej się w dniach 13-25 sierpnia pod Warszawą bitwie, rozgromiły bolszewików zachowując niepodległość Polski i nie dopuszczając do ekspansji wojsk bolszewickich na zachód. Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia wprowadzono ustawą w roku 1992.


niedziela, 21 maja 2017
Już po pikniku

Wczoraj odbył się piknik, o którym pisałam 19 maja, a dziś kilka zdjęć z tej lotniczej imprezy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


piątek, 19 maja 2017
Jutro święto 56 Bazy Lotniczej i piknik w Latkowie

Na piknik w Latkowie miejskie autobusy bezpłatnie dowiozą chętnych. Autobusy te będą oznaczone literą L. 

Plakat pochodzi ze strony 56 Bazy Lotniczej.

niedziela, 23 kwietnia 2017
Święto Książki na BOGATO!

Prezydent miasta i Biblioteka Miejska zaprasza na obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. 

Oto program obchodów na dwa najbliższe dni

Niedziela 23 kwietnia

Od godziny 12.00 w Pijalni Wód-Palmiarni 

- Quiz z nagrodami - każda poprawna odpowiedź wygrywa

- Top 3 najlepszych tytułów książek 

- Regał "Książka na wymianę" - przynosimy tytuły J.C.Korzeniowskiego

Poniedziałek 24 kwietnia

- Od godz.10.00 w Tajemniczym Ogrodzie w Bibliotece Miejskiej odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką terapeutką, autorką dla dzieci i młodzieży Ewą Nowak

- O godz. 18.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym spotkanie z pisarką Magdaleną Witkiewicz autorką książek m.in. : "Szkoła żon", "Opowieść niewiernej" , "Zamek z piasku", "Szczęście pachnące wanilią", "Pierwsza na liście".

W poniedziałek Rynek

W godzinach 11.00-17.00

Drugie życie książki - kiermasz używanych książek w atrakcyjnych cenach

Happening plastyczny - czym dla nas są książki ?

Przez cały poniedziałek - w autobusach MPK będziemy słuchać z audiobooków fragmenty literatury polskiej i zagranicznej

W filii biblioteki nr 7 przy ulicy Marulewskiej

dla czytelników, balony i naklejki promujące czytanie dla dzieci, prezentacja filmu „Latające książki pana Morrisa Lessmore” połączona z rozmową na temat magii książek i czytania, „Mannequin Challange z Książką”, obdarowywania bliskich książkami i różami, świąteczne zakładki "róże".

 

czwartek, 22 grudnia 2016
Imieniny Miasta 2017

W ostatnim numerze Naszego Miasta przedstawiono program obchodów  Imienin Miasta w dniu 23 stycznia. Imieniny rozpoczną się o godzinie 17.00 w Instytucie Józefa Glempa, gdzie zostaną wygłoszone prelekcje:

- Marian Mikołajczak opowie o zamku królewskim w Inowrocławiu

- Przemysław Kurzyna przedstawi historię więziennictwa w Inowrocławiu

O godzinie 18.00 w teatrze wystąpi z koncertem Marek Piekarczyk z przyjaciółmi. Bezpłatne wejściówki na koncert można odbierać w KCK.

 Po koncercie w foyer teatru zostanie otwarta wystawa  fotografii "Od imienin do imienin". Uczestniczący w imieninach spróbują również imieninowego tortu.

Dlaczego miasto obchodzi imieniny właśnie w styczniu? 

To na pamiątkę pierwszej wzmianki o Inowrocławiu. 20 stycznia 1185 roku nazwa INOWROCŁAW występująca pod łacińską nazwą NOVUS WLADISLAW pojawiła się w dokumencie, który nadawał przywileje biskupowi włocławskiemu. Biskup miał otrzymywać 10 grzywien srebra rocznie z targu w Inowrocławiu.

 
1 , 2 , 3 , 4