Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
wtorek, 15 sierpnia 2017
Dwa w jednym

Dziś obchodzimy dwa święta. Katolickie Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazwane też Świętem Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego. Pierwsze z nich należy do świąt nakazanych,  dlatego ksiądz w ogłoszeniach niedzielnych powiedział, że we wtorkowym Święcie obecność obowiązkowa. Prawda o wniebowzięciu Matki Boskiej znana była w Kościele od samego początku, jednak dopiero w 1950 roku ogłoszono ją uroczyście. Od V wieku kult wniebowzięcia Matki Boskiej jest żywy.


Drugie z dzisiejszych świąt związane jest z bitwą z roku 1920. Wojska polskie w toczącej się w dniach 13-25 sierpnia pod Warszawą bitwie, rozgromiły bolszewików zachowując niepodległość Polski i nie dopuszczając do ekspansji wojsk bolszewickich na zachód. Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia wprowadzono ustawą w roku 1992.


poniedziałek, 14 sierpnia 2017
Zaśpiewa Jarek Wist

Dziś o godzinie 13.00 w muszli koncertowej Parku Solankowego wystąpi z koncertem Jarek Wist.  Posłuchamy znanych już piosenek jak również nowych kompozycji. Wstęp na koncert wolny. 

Koncert  odbędzie się z okazji Święta Wojska Polskiego. Wcześniej, bo o godzinie 10.45 w kościele garnizonowym rozpocznie się msza święta. Po mszy w Parku Solankowym przed muszlą koncertową odbędzie się uroczysty apel i pokazy sprzętu wojskowego.

czwartek, 10 sierpnia 2017
Dziś podpisano umowę na projekt i budowę łącznika

Bydgoski oddział GDDKiA podpisał umowę na projekt i budowę łącznika obwodnicy Inowrocławia. Łącznik połączy drogę nr 25 z wybudowanym już odcinkiem obwodnicy z Latkowa do Markowic. Inwestycja drogowa o długości ok. 5 km będzie kosztowała prawie 94 mln zł. Po ukończeniu całości obwodnica będzie miała prawie 24 km długości. Kierowcy jadący z Bydgoszczy na Toruń lub Konin ominą nasze miasto od strony północny i wschodu. Łącznik ma być wybudowany do grudnia 2019 roku. Wykonawcami łącznika będą firmy Kobylarnia i Mirbud. Prezydent Ryszard Brejza uczestniczył w podpisaniu umowy.

poniedziałek, 07 sierpnia 2017
Kto nas odwiedził ? Goście na portretach...... lubię takie spotkania

Spotkania z ciekawymi ludźmi: podróżnikami, artystami, pisarzami, dziennikarzami, publicystami organizuje Miejska Biblioteka. Z reguły są to spotkania autorskie, promujące napisaną książkę. Spotkania te cieszą się dużą popularnością, a prowadzi je profesjonalnie Bartosz Wiśniewski. Po wejściu do budynku biblioteki, na jednej ze ścian zobaczymy portrety z autografami goszczących w Saloniku Literacko-Artystycznym osób. Na razie tych portretów jest blisko 100. Od września mam nadzieję na kolejne ciekawe spotkania, podczas których można gościom zadawać swoje pytania, a po spotkaniu zdobyć w książce autograf czy zrobić z gościem pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 

 

 

 

piątek, 04 sierpnia 2017
Sierpniowe letnie koncerty

Każdej niedzieli o godzinie 16.00 w muszli koncertowej rozbrzmiewać będzie muzyka. Wystąpi orkiestra Salonowa "Moderato" pod dyr. Orlina Bebenowa, oraz soliści. Melomani niech się cieszą, bo w sierpniu sporo będzie się działo. Oto program:

6 sierpnia:

Koncert "O sole mio"

soliści:

Sławomir Naborczyk - tenor

Krzysztof Zimny - tenor

13 sierpnia:

Koncert: "Muzyczna podróż po Europie"

- Anetta Wakarecy - mezzosopran
- Krzysztof Wakarecy - bas

15 sierpnia:

Koncert: "Tobie Ojczyzno"

- Weronika Kujawa – sopran

- Karina Grabowska – sopran 

20 sierpnia:

Koncert operetkowy „Muzyczne żarty”

- Łukasz Ratajczak - tenor

- Hanna Okońska-Ratajczak – sopran 

27 sierpnia:

Koncert Galowy „Kiedy znów zakwitną białe bzy”

- Eugeniusz Kalinowski – tenor 

- Anna Malus-Wróblewska – mezzosopran 

Info ze strony:KCK

środa, 02 sierpnia 2017
Jędruś zginął w czasie Powstania Warszawskiego

"Jędruś" czyli Andrzej Szwajkert urodził się w 1933 roku w Inowrocławiu. Razem ze starszym bratem i mamą wyjechał w 1939 roku do Warszawy. Wcześniej do Warszawy uciekł ojciec Jędrka, bo miał być aresztowany wraz z  innymi przedstawicielami inowrocławskiej inteligencji. W stolicy Andrzej Szwajkert został członkiem Szarych Szeregów. W czasie powstania pomagał przy budowaniu barykad, roznoszeniu poczty, zdobywaniu jedzenia dla powstańców.  We wrześniu 1944 roku zginął niedaleko miejsca zamieszkania od ran odniesionych od odłamków pocisku wystrzelonego przez czołg. Miał 11 lat. Pochowany został na kwa­te­rze batalionu "Zośka" na Powązkach Wojskowych.

Wczoraj została odsłonięta pamiątkowa tablica na murze kamienicy przy Solankowej 8, gdzie mieszkali Szwajkertowie.