Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
wtorek, 27 stycznia 2015
Józef Wróblewski - malarz

Spacerując parkowymi alejkami pstrykałam zdjęcia. Tym moim pstrykaniem zainteresował się wracający z Palmiarni kuracjusz. Kontaktowy, starszy pan - jak się okazało w dalszej z nim rozmowie - to malarz z Raciąża przebywający na kuracji w sanatorium: "Przy Tężni". Pan Józef Wróblewski ( rocznik 1933 ) talent i pasję do malowania odziedziczył po swoim ojcu Franciszku. Kiedy jeszcze pracował zawodowo łączył pracę z artystyczną pasją. Po przejściu na emeryturę całkowicie poświęcił się malowaniu. Jeździ na plenery w Polsce i za granicę, swoje obrazy reprezentuje na licznych wystawach. Ma ich za sobą już ponad 80. Uprawia malarstwo olejne, akwarele i fotografię. Na obrazach często przedstawia krajobrazy ziemi tucholskiej i chojnickiej, wieś kaszubską, kapliczki, polne drogi. Prace pana Wróblewskiego znajdują się w muzeach, u prywatnych osób, w domach kultury i w wielu instytucjach. Przyjeżdżając do sanatorium zabrał ze sobą kilka, z których w holu urządzono wystawę. Poszłam  ją obejrzeć.

 

Pan J. Wróblewski i jego obrazy

 

 

 

 

 

Sypnęło śniegiem

Dzisiejsza bezwietrzna pogoda i świeża pokrywa śnieżna zachęciła mnie do spaceru.  W parku spotkałam sanatoryjnych spacerowiczów, rodziców z małymi dziećmi lepiących bałwanka, grupki młodzieży, ekipy usuwające z chodników śnieg. 

Puszysty śnieg otulił parkowe ławki

 

Dwa ładnie zapakowane prezenty na białym tle

 

Generał ja zawsze niewzruszony ;)

 

Zakład przyrodoleczniczy w białej otulinie

 

 

 

 

 

19:39, solankino , Zima
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 stycznia 2015
"Ciemno, prawie noc" i nie tylko

 Biblioteka Miejska zaprasza miłośników pióra Joanny Bator na spotkanie autorskie, które odbędzie się dnia 5 lutego o godzinie 18.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym.  Urodzona w Wałbrzychu pisarka, za powieść "Ciemno, prawie noc" otrzymała w 2013 roku Nagrodę Literacką Nike. Dwie jej powieści "Piaskowa Góra" i" Chmurdalia "nominowane były do Nagrody Literackiej Nike. Przyjazd Joanny Bator do Inowrocławia wiąże się z promocją książki "Wyspa łza".

piątek, 23 stycznia 2015
Inowrocław-Warszawa

Od pewnego czasu mamy bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą. Pociąg TLK "Kujawiak" odjeżdża z naszego dworca o godzinie 7.13. W Warszawie Centralnej  jesteśmy o godzinie 9.54. Pociąg jedzie na Piotrków Kujawski przez Kutno, Łowicz, Sochaczew. 

Podróż powrotna, wyjazd  z Warszawy Centralnej o godz 16.00,  w Inowrocławiu jesteśmy o godzinie 18.28.

Cena biletu w II klasie od 54 zł.

wtorek, 13 stycznia 2015
Krzysztof Wielicki zaprasza

Właściwie to na spotkanie z tym nietuzinkowym człowiekiem zaprasza Miejska Biblioteka. Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Był kierownikiem ekspedycji, która zimą w 2013 roku wspinała się na Broad Peak . Wówczas szczyt zdobyli: Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Dwóm ostatnim nie udało się zejść ze szczytu, zginęli. 

Przyjazd K.Wielickiego na spotkanie z czytelnikami Inowrocławia wiąże się z wydaniem przez niego pierwszego tomu biografii pt. " Mój wybór .Wywiad rzeka tom I ". Spotkanie z himalaistą odbędzie się 20 stycznia w Saloniku Literacko-Artystycznym o godzinie 18.00, a wejściówki można odbierać jak zwykle tydzień przed spotkaniem.

 

Oto fragmenty opisu książki Piotra Drożdża autora wywiadu:

"Pamiętam, jak po raz pierwszy zaproponowałem Krzysztofowi wspólną pracę nad książkowym wywiadem. Korzystając z uprzejmości organizatorów górskiego festiwalu, zjeżdżaliśmy terenowym samochodem z alpejskiego schroniska w południowym Tyrolu – Krzysztof jako prelegent, a ja jako fotograf imprezy. Szybki transport był konieczny, aby Wielicki bezproblemowo zdążył na swoje wystąpienie. Niestety, moja propozycja nie padła wtedy na korzystny grunt... Do tematu wróciłem kilka lat później. Ku mojemu miłemu zaskoczeniu, tym razem Mistrz powiedział tak."

"Mój wybór jest bardzo bogato ilustrowany. Siłą rzeczy średnia jakość techniczna ilustracji publikowanych w pierwszym tomie jest gorsza niż w drugim. Jestem jednak pewien, że nie tylko ja mam słabość do historycznych zdjęciowych ciekawostek, które świetnie oddają klimat epoki.

Pojemna forma opowieści oraz dygresyjna narracja bohatera o jego życiowych drogach i ścieżkach spowodowała, że zrezygnowaliśmy z wprowadzenia rozdziałów czy podrozdziałów. W wyszukaniu określonych tematów pomoże zainteresowanym żywa pagina, a historyczne informacje o przejściach i wyprawach opisanych w tym tomie znalazły się w zestawieniu zamieszczonym na końcu książki. Pełen wykaz przejść i bibliografia zostaną dołączone do drugiego tomu."

środa, 07 stycznia 2015
"Alfabet" tylko w kinach studyjnych

Biblioteka Miejska zaprasza w ramach DKF na film, którego nie zobaczymy w kinach. To film pt. Alfabet" , z którego dowiemy się, że  98% dzieci po urodzeniu ma zdolność do kreatywnego myślenia na poziomie geniuszy, a po ukończeniu szkoły zaledwie 2%  z nich osiąga ten wynik. Film pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość.  Wszystkiemu winna jest edukacja oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija kreatywność i wyobraźnię. 

Film zostanie wyświetlony przez przedstawicieli Akademii PLANETE + DOC.  Akademia jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym opartym na filmie dokumentalnym. Filmy te mają otworzyć oczy młodym ludziom na różne tematy i są zgodne z podstawami programowymi wielu przedmiotów. PLANETE + DOC FILM FESTIVAL otrzymała prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: największe międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

Niżej link do strony akademii:

http://akademia.planetedocff.pl/

Film zostanie wyświetlony 12 stycznia o godzinie 17.00, w Saloniku Literacko-Artystycznym, który powinni obejrzeć nie tylko nauczyciele ale także rodzice i uczniowie.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 119