Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
wtorek, 21 marca 2017
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Parku Solankowym

Dziś na termometrze było 14 *C. Mimo że słońce nie zaszczycało swoimi wiosennymi promieniami, pospacerowałam parkowymi alejkami. Ciepły wietrzyk smagał twarz  i było całkiem przyjemnie. Spotkałam spacerujących, jadących na rowerach, biegających, trochę osób pchających wózki dziecięce. Wiewiórki biegały, ptaszki wesoło śpiewały, a pracownicy zajęci byli parkowymi  porządkami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


poniedziałek, 20 marca 2017
W najbliższym czasie..........

By na drogach było bezpieczniej

Jutro ( 21 marca ) w godzinach od 13.00 do 14.00 w recepcji Komendy Policji przy ul.Toruńskiej na hasło: „Wiosna z odblaskiem” będzie można otrzymać kamizelkę odblaskową lub inny odblask.

Inowrocławianie, jakie macie potrzeby ?

25 marca w godzinach 10.00 - 12.00 można przyjść na róg ul.Wojska Polskiego i Kusocińskiego i zgłosić swoje propozycje. Nowoczesna przekaże je odpowiednim urzędom.

Dariusz Gawęda i jego potyczki kulinarne

W Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”wspomniany Dariusz Gawęda szef kuchni Hotelu City w Bydgoszczy  21 kwietnia organizuje Potyczki Kulinarne, których tematem będzie  udziec sarni i trufla. Konkurs rozpocznie się o godzinie 9.30 a zakończy się o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

 

wtorek, 07 marca 2017
Kanadyjska Arktyka tętniąca życiem

to temat wystawy fotograficznej, która dziś została otwarta w Pijalni Wód -Palmiarni. Gośćmi byli: Jeremy Wallace przedstawiciel ambasady kanadyjskiej w Polsce, Jan Rulewski -senator a jednocześnie sprawca dzisiejszego wydarzenia, Ryszard Brejza - prezydent Inowrocławia.

Wystawa zorganizowana została z okazji 150 - lecia powstania Kanady. W roku 1867 cztery kolonie wchodzące w skład  Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady i powołały państwo - Kanadę. Stopniowo Kanada uniezależniała się od Wielkiej Brytanii, ale dopiero w 1982 roku  dzięki uchwalonej Ustawie o Kanadzie przestała być zależna od brytyjskiego parlamentu. Głową państwa jest królowa Elżbieta II.

Milion Kanadyjczyków jest polskiego pochodzenia.  W okresie stanu wojennego Kanada przyjęła wielu solidarnościowych Polaków.

Kanada należy do państw arktycznych i pod przewodnictwem Kanady w 1996 roku powstała Rada Arktyczna, której celem jest promowanie działań na rzecz rozwoju gospodarki, środowiska oraz społeczeństwa. Oprócz Kanady do Państw Arktycznych należą: Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Rosja, Szwecja, Stany Zjednoczone.

W 2013 roku Kanada ponownie przejęła przewodnictwo w Radzie Arktycznej na dwa lata. Radę Arktyczną powołali mieszkańcy Północy a więc chodzi o to by interesy mieszkańców Arktyki były nadrzędne. W otwartej dziś wystawie fotografii zobaczymy Arktykę tętniącą życiem. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Od lewej: prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, Przedstawiciel Ambasady Kanadyjskiej Jeremy Wallace - radca ds.politycznych, senator Jan Rulewski, przewodniczący Rady Miasta.

 


Rzeźbiarka Lucy Tasseor z Arviat (1934-2012) należała do najwybitniejszych artystów. Znana z topornych rzeźb przedstawiających matki z dziećmi i całe rodziny.

 

Panorama Kugluktuk

Polscy spadochroniarze w Kanadzie Ośmiu polskich spadochroniarzy z 6.Brygady Powietrznodesantowej przez trzy tygodnie przemierzało arktyczne rejony Kanady podczas ćwiczeń w 2013 roku.Każdego dnia spadochroniarze pokonywali na skuterach śnieżnych około 100 kilometrów. Wyruszali wczesnym rankiem a wracali tuz przed nocą.

Patrol na skuterach śnieżnych podczas ćwiczeń.

Umieszczenie zbiornika na osady. Autor zdjęcia brał udział w kanadyjskiej wyprawie badawczej. Zbiornik osadowy służy do mierzenia ilości tonących cząstek organicznych i nieorganicznych w oceanach.

Wielka białorybica. Dzieci inuickie ze złowiona rybą z rodziny łososiowatych. Ta ryba występuje w wodach Alaski i Kanady.

Nurkowanie w morzu pod lodem arktycznym

Woły piżmowe. Stado wołów formuje krąg, w środku którego chronione są młode i stare zwierzęta przed atakiem drapieżników.

Zorza polarna nad Yellowknite, Terytoria Północno-Zachodnie. Zorza polarna to zderzenie naładowanych elektrycznie cząstek ze słońca wchodzących w ziemską atmosferę. Światła zorzy występują w wielu kolorach, ale najczęściej występuje kolor jasnozielony i różowy. Zorza występuje w wielu formach: chmury, serpentyny, łuki, promienie, falujące kurtyny.

 Sezon gór lodowych, Wybrzeże Labradoru. Góry lodowe z wód słodkich unoszą się na słonej i gęstszej wodzie oceanów. W 2013 roku wybrzeżem Labradoru spłynęło znacznie więcej gór lodowych niż w latach poprzednich.Główne skupisko lodowców jest przy miejscowości  St.Anthony i dalej na północ. Załoga lodołamacza zrobiła kilka zdjęć z ogromnej góry.

Kwiaty tundry blisko brzegu Oceanu Arktycznego. Rośliny w tym regionie w okresie lata to małe krzewy, trawy, mech, porosty, kwiaty, jagody, karłowate sosny.

Szczeniak husky raczy się posiłkiem

Największe lądowe wszystkożerne zwierzę świata, niedźwiedź polarny przeskakuje z jednej kry na drugą w ciepły lipcowy dzień.

Kontakt z rodziną w czasie misji na morzu za pomocą telefonu satelitarnego

Dorosły mors wygrzewa się na słońcu.

Śmigłowiec Kanadyjskiej Straży Przybrzeżnej. Około 7 milionów Kanadyjczyków zamieszkuje obszary przybrzeżne w małych społecznościach, które żyją z zasobów mórz i oceanów. Trzeba ich chronić i służyć im.

Statek St-Laurent nazwany tak na cześć 12. premiera Kanady jest największym lodołamaczem i okrętem Kanadyjskiej Straży Przybrzeżnej.

Miasteczko Resolute ( liczba mieszkańców 230) 600 kilometrów na północ od koła podbiegunowego. Do miasteczka przybywają naukowcy z całego świata aby badać ocean, klimat i ziemię.


sobota, 04 marca 2017
Karta Inowrocławianina

Urząd Miasta proponuje mieszkańcom Inowrocławia "Kartę Inowrocławianina", która upoważni do korzystania ze zniżek od 10 % do 20 % na usługi. Firmy udzielające rabatu będą oznaczone specjalnymi plakietkami. Na razie 8 firm przystąpiło do programu: "Escape Room", "Dorin", restauracja "Salt House", "Kropa", "Echo Taxi", sklepy "Flandrii", restauracja "Stara Apteka", taksówka Piotra Bochata.

"Kartę Inowrocławianina" mogą otrzymać osoby zameldowane w Inowrocławiu i składać PIT w naszym US. Karta będzie ważna 3 lata.

sobota, 25 lutego 2017
Kilka chwil w palmiarni

 

Bananowiec zaowocował

 

 

Strelicja

 

Grudniki 

 

 

 

 

 

poniedziałek, 13 lutego 2017
"Czas nas uczy pogody” i Grażyna Łobaszewska

"Czas nas uczy pogody" , "Gdybyś" , a  przede wszystkim piosenki z ostatniej płyty "Sklejam Się" posłuchamy w czasie koncertu.  Występ artystki związany jest z premierą nowej płyty, a Inowrocław wpisany w trasę koncertową.  W wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej usłyszymy również piosenki Czesława Niemena. Wokalistka wystąpi  wraz z zespołem "AJAGORE"  4 marca o godzinie 18.00 w Teatrze Miejskim.

Bilety można nabyć w Kujawskim Centrum Kultury oraz w sklepie "Forte".

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 150