Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
piątek, 22 sierpnia 2014
100 ludzi zatrudni "Irena"

Irańczyk, właściciel huty rozpoczyna produkcję szkła sodowego. W związku z tym poszukuje operatorów maszyn do formowania szkła i topiarzy szkła. Pomoże w tym PUP, który 29 sierpnia przeprowadzi giełdę. 

Druga giełda zostanie przeprowadzona 1 września  w czasie której będą poszukiwani kontrolerzy jakości i pakowacze. PUP znajduje się przy ul. Mątewskiej 17. Początek giełdy godzina 11.

Pod linkiem więcej informacji: 

http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/huta-irena-inowroclaw-szuka-100-ludzi-do-pracy

czwartek, 14 sierpnia 2014
Na kujawskich polach

 

 

Festiwal bluesa już w sobotę

W sobotę w Parku Solankowym od godziny 17.00 rozpocznie się II Blues Ino Festiwal. Zagrają  zespoły: Green Grass, Outsider Blues i Szulerzy. Wstęp wolny.

sobota, 02 sierpnia 2014
Patio Zdrojowe - nowy zakątek w Parku Zdrojowym

Wczoraj w głównym budynku Uzdrowiska Inowrocław został otwarty ciekawy, przytulny zakątek. Wejście do patio znajduje się tuż obok wieży z zegarem słonecznym. Całość wygląda bardzo zachęcająco i estetycznie. W patio można nie tylko wypocząć, napić się kawy, ale i coś smacznego zjeść.  Prezes spółki "Solanki" w czasie otwarcia  dziedzińca w nowym wydaniu, powiedział że będzie to miejsce nie tylko dla towarzyskich spotkań, ale będą tu organizowane wystawy i koncerty. Z tego co mi wiadomo, patio będzie czynne od piątku do niedzieli w godzinach 11.00 - 21.00.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

piątek, 01 sierpnia 2014
W 70 rocznicę Powstania Warszawskiego

W Solankach można oglądać otwartą wczoraj wystawę poświęconą warszawskim powstańcom. Jest to wystawa fotografii, na której nie zabrakło zdjęć i informacji o walczących w Powstaniu Warszawskim inowrocławianach.  Inowrocławianie walczący w Powstaniu Warszawskim to: Stefan Błachowiak - data śmierci nieznana

Florian Bronicki - dr medycyny, przeżył powstanie, wrócił do Inowrocławia, zmarł 11 lutego 1994 roku

Jerzy Graczyk - ur. 1924 roku, ps."Roman", poległ 18 września

Henryk Hozakowski - syn dyr. szkoły rolniczej, data śmierci nieznana

Wiesław Knast - ur. 11 grudnia 19 22 roku w rodzinie księgarzy, walczył pod ps."  Kujawiak", zginął 7 września, spoczywa na Cmentarzu na Powązkach

Andrzej, Henryk Mierosławski- ps. "Soawa " ur. 13 sierpnia 1927 roku, syn lekarza, poległ 1 sierpnia przy Brackiej 5 

Henryk Pietrzak - zginął w powstaniu, data nieznana

Zygmunt Rolirad - strzelec, zginął 1 sierpnia w dzielnicy Rakowiec

Wacław Skonieczny - naczelny lekarz Ubezpieczalni Społecznej, zorganizował szpital polowy przy ul. Freta. Przeżył walki w stolicy, zmarł w 1974 roku

Henryk Walerian Sikorski - ur. 8 kwietnia 1891 roku, lekarz medycyny, major  Wojska Polskiego, pracował w garnizonie inowrocławskim i w lazarecie wojskowym. Na skutek odniesionych ran zmarł w czasie transportu kolejowego do obozu nad Łabą w listopadzie 1944 roku.

Andrzej Szwajkert - pochodził z rodziny adwokackiej,  był najmłodszym inowrocławianinem biorącym udział w Powstaniu Warszawskim. Miał tylko 11 lat. Walczył pod ps. " Jędruś". Został pochowany w kwaterze Batalionu "Zośka" i "Parasol" na cmentarzu na Powązkach. Jego grób pokazywany był wielokrotnie podczas uroczystości z okazji wybuchu powstania.

Czesława z Tokarskich Reichertowa - sanitariuszka, absolwentka Gimazjum im.M.Konopnickiej, zginęła 14 września 

Stanisław Wachowiak - z Inowrocławiem związany był w latach kiedy pracował jako podskarbi a następnie dyrektor Banku Ludowego, był doktorem nauk ekonomicznych, posłem, przemysłowcem.  Od 30 września  na prośbę m.in. dowódcy AK gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego, byłego zastępcy burmistrza Warszawy Stanisława Podwsińskiego  prowadził z niemieckim generałem Erichem von dem Bachem-Zalewskim pertraktacje w sprawie ewakuacji ludności cywilnej, kobiet z dziećmi i osób starszych. Dzięki niemu udało się ewakuować ze stolicy wielu warszawian i powstańców. Po wojnie nie zgadzał się na współpracę z komunistami rządzącymi Polską. Wyjechał do Brazylii, gdzie zmarł w Sao Paulo w 1972 roku.

Jan Wybrański - ps. "Kanty", syn piekarza i cukiernika, poległ 2 sierpnia.

Jerzy Ziętara - ps."Ryś", walczył na Ochocie, Starym Mieście, Czerniakowie , w Zgupowaniu " Radosław" w batalionie "Miotła" w plutonie "Sarnaka". Zginął we wrześniu 1944 roku.

Źródło: wystawa: Inowrocławianie walczący w Powstaniu Warszawskim

Oto fotorelacja  z wystawy:

 

 

 

 


21:05, solankino , Wystawy
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 134