Inowrocław miasto na soli, stolica Kujaw Zachodnich, a przede wszystkim moje miasto. Zamieszczę tu wszystko co uznam za ważne, ciekawe i przydatne.
animated-flower-image-0085
Blog > Komentarze do wpisu
Kościół ZNMP ul. Laubitza

http://www.zwiastowanie.pl/index.html

 

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu - neoromański kościół wybudowany na początku XX w. głównie z inicjatywy bpa Antoniego Laubitza. 18 grudnia 1929 został tutaj ochrzczony Józef Glemp, od 1981 roku Prymas Polski.

Bogaty wystrój rzeźbiarski świątyni, nawiązujący do polskich tradycji narodowych, jest dziełem poznańskiego artysty Władysława Marcinkowskiego. Przez 20 lat świątynia była zamknięta z powodu katastrofy budowlanej, do jakiej doszło 9 kwietnia 1909 roku. Zawaliła się wtedy północna ściana transeptu

Kościół wzniesiony na planie krzyża łacińskiego jest największym i najwyższym budynkiem sakralnym w stolicy Kujaw Zachodnich. Strzelista wieża świątyni mierząca około 77 metrów widoczna jest z najodleglejszych zakątków inowrocławskiego powiatu. Neoromańska architektura kościoła przedstawia założenie świątyni halowej, składająca się z trzech naw o tej samej wysokości.

W ostatnim czasie remontowano wieżę i dach kościoła. Z wieży usunięto dzwony.

"Roboty w świątyni trwają od października 2007 r. Obejmowały one iniekcję kopuły żywicą epoksydową, kotwienie filarów metalowymi prętami i opaskami, zdjęto również dzwony i zamurowano okna wieży.

- Kotwienie miało na celu stabilizację murów kościoła. Ten duży zakres prac zrealizowali fachowcy z firmy "Smusz" z Rybnika, specjalizujący się w zabezpieczeniu obiektów przed szkodami górniczymi -podkreśla duchowny.

Dodajmy, że pęknięcia na sklepieniach i ścianach zauważono siedem lat temu, także w tej części świątyni, która w 1909 r. uległa zawaleniu. Z kopuły były widoczne spękane szczeliny. To stanowiło poważne zagrożenie kolejną katastrofą budowlaną. Niemały wpływ na postępujące zniszczenia miała również źle skonstruowana wieża. Dlatego zaszła konieczność usunięcia dzwonów.Jest stabilizacja
Inowrocławski kościół znajduje się pod nadzorem Głównego Instytutu Górnictwa i Akademii Górniczo-Hutniczej. W jego ścianach zamontowano urządzenia, pozwalające obserwować ruchy murów. Profesor Szczerbowski podczas niedawnego pobytu w Inowrocławiu stwierdził, że wykonane prace zapewniły stabilność zabytkowej budowli.

Dalszy zakres renowacji świątyni Matki Boskiej przewiduje m.in. wymianę instalacji elektrycznej, uzupełnienie malowideł i ułożenie mozaiki, upamiętniających trzech kapłanów: Stanisława Kubskiego, Franciszka Dachtery i Władysława Demskiego, męczenników za wiarę. Papież Jan Paweł II wyniósł ich do grona błogosławionych."-fragment artykułu z "Gazety Pomorskiej"

środa, 23 czerwca 2010, solankino
Tagi: Inowrocław

Polecane wpisy